دسترسی با طناب چیست؟

از مزایای دسترسی با طناب ایمنی بالا، سرعت بالای دسترسی، عدم نیاز به ماشین آلات سنگین

دسترسی با طناب چیست؟

 همگام با پيشرفت علم و توانايى دنياى مهندسى در ساخت سازه هاى مرتفع، خلاء بزرگى تحت عنوان تامين ايمنى در ارتفاع ايجاد گرديد. در سال ١٩٧٨ ميلادى تامين ايمنى نیرو هايى كه در مناطق مرتفع كار مى كنند به عنوان يك نياز اساسى در شركت هاى بزرگ نفتى، مخابراتى، ساختمانى، راه سازى و غيره مطرح گرديد. در اين راستا طى نشستها و جلسات مختلف بين شركت ها و كميسيون قوانين ايمنى و سلامت كارى (HSE) و همچنين تحقيقات بسيار حول محور شناخت منشاء خطرات كار در ارتفاع، شيوه هاى پيشگيرى، مديريت و مقابله با خطرات، تكنيك ها و تجهيزات مورد نياز، نيازهاى كارى در ارتفاع و رسيدن به هدف (درصد خطر صفر) روش كار صنعتى با طناب به عنوان بهترين روش كارى كه علاوه بر تأمين ايمنى كامل، كليه نيازهاى كار در ارتفاع را پوشش ميداد، معرفى گرديد و ماحصل اين تلاش ها منجر به تشكيل يك اتحاديه بين المللى با عنوان اتحاديه تجارى كار صنعتى با طناب IRATA گرديد.

سيستم دسترسى با طناب به صورت فراگير مشكلات كار در ارتفاع را درعلم مهندسى و سازه هاى بلند بر طرف مى كند. اين روش در سال ١٩٨٠ توسط چندين شركت بزرگ نفتى و با استفاده از تكنيك هاى اوليه كوهنوردى  و غارنوردى پايه گزارى شد، به مرور زمان و پيشرفت اين رشته، تكنيك ها، تجهيزات، و كليه استانداردهاى اين سيستم بر اساس كار در محيط هاى صنعتى طراحى و بهينه شده اند. در اين روش طناب ها به صورتى ايمن و محاسبه شده به نقاط مختلف سازه و به طور موقت متصل شده و تكنيك ها با استفاده از تجهيزات خاص اين سيستم از طناب ها بالا يا پايين رفته و به محل مورد نظر دسترسى پيدا مى كنند و پس از اجراى فعاليت مورد نظر در آن محل مجدداً توسط طناب ها به محل ايمن منتقل ميشوند، كليه مراحل طبق برنامه ريزى مشخص و پس از ارزيابى خطر توسط متخصصان تحت شرايط كنترل شده انجام ميشود.

از مزاياى دسترسى با طناب صنعتى درمقایسه با ساير روش ها (داربست، بالا بر، جرثقيل، كلايمر و …) مى توان به مواد ذيل اشاره كرد.

١. ايمنى بسيار بالا

٢. سرعت بالاى دسترسى و كاهش زمان اجراى پروژه

٣. امكان دسترسى به نقاط مرتفع و فضاهاى بسته.

٤. عدم نياز به ماشين آلات سنگين

٥. عدم اشغال فضا (مانند داربست)

٦.  عدم آسيب به سازه و ساختمان

٧. هزينه بسيار كم (حداقل ٣٠٪‏ كمتر از ساير روش ها)

امروزه مرجع دسترسى با طناب صنعتى اتحاديه بين المللى ايراتا واقع در كشور انگلستان مى باشد اين اتحاديه داراى ٨٥٠٠ تكنسين آموزش ديده و ٣٧٠ شركت عضو در جهان است قوانين بسيار دقيق و سختگيرانه اتحاديه در مورد مسائل ايمنى، كار و نجات در ارتفاع و سيستم مديريت اتحاديه به روند كارى اعضاء خود باعث شده تا حوادث مربوط به كار در ارتفاع به صورت چشمگيرى كاهش يافته و در سطح جهانى اعتبار و شهرت قابل توجهى را از آن اتحاديه نمايد. همچنين به صورت سالانه يا برگزارى همايش ها و جشنواره هاى بين المللى محلى براى تبادل اطلاعات و آخرين تكنيك هاى ايمنى كار ونجات مى باشد.

سیستم بین المللی دسترسی با طناب ابداع شده توسط اتحادیه ایراتا روشی است ایمن برای کار در ارتفاع که در آن برای دستیابی و استفرار در مکان کاری از طناب و تجهیزات مربوطه استفاده می گردد.

ایمنی و سرعت مزیت های اصلی سیستم دسترسی با طناب می باشند که امکان دستیابی به مکان های دشوار و انجام کار را با حداقل تداخل با سایر کارها فراهم می سازد. مزیت مهم دیگر این سیستم کاهش نسبت میزان خطرات بوجود آمده در مقایسه با سایر روش ها است. کاهش هزینه ها و عدم تخریب محیط زیست از دیگر مزایای سیستم های دسترسی با طناب می باشند.

دسترسی با طناب در چه جاهایی کاربرد دارد؟

در ابتدا سیستم های دسترسی با طناب برای صنعت نفت ابداع گردید. ولی به سرعت در سایر  صنایع جایگاه ویژه ای یافت. امروزه در بسیاری از پروژه های شهری، ساخت ساختمان ها و سازه های منحصر به فرد صنعتی و زیست محیطی از سیستم های دسترسی با طناب استفاده می شود.

دسترسی با طناب و کار در ارتفاع در لغت خطر و عدم ایمنی در کار را در ذهــن تــداعــی میکـنـد ، اما در واقعیت اگر از سامانه های ایمنی آیین نامه بین المللی کاردرارتفاع و روش دسترسی با طناب برای حـضـور و کار در ارتفاع استفاده شود ، ایمن ترین روشی که انسان تا کنون برای کاردرارتفاع بکار گرفته است را مدنظر قرار داده ایم. در واقع با سیستم دسترسی با طناب ، ایمنی بخش جدانشدنی کار در ارتفاع میباشد ، این یک واقعیت است که آمار ها و سابقه کار در ارتفاع درسالیان گذشته در دنیا بیان میکند .

تمامی پروژه های کار درارتفاع که از این روش و از پرسنل آموزش دیده ایراتا استفاده کرده اند، از ایمنی بسیار بالا ، سرعت در کار و به صرفه بودن هزینه کار بهره مند گشته اند. به جرات میتوان گفت تمامی خدمات کار در ارتفاع با نظام ایراتا و سیستم دسترسی با طناب امکان پذیر و عملی میباشند و کار درارتفاع را در دنیای امروز به یکی از مشاغل تخصصی، ایمن و دقیق تبدیل کرده است.