سیستم لایف لاین

همه چیز درباره سیستم لایف لاین

همه چیز درباده سیستم لایف لاین

لایف لاین

سیستم لایف لاین و یا سیستم حفاظت از سقوط  برای ایجاد ایمنی نیروهایی است که در حال انجام کار و یا عبور و مرور بر روی مناطق مرتفع هستند. سیستم لایف لاین باید پیش از آغاز کار نصب شود تا از سقوط  نیرو یا لیز خوردن تجهیزات ایمنی جلوگیری کند. نوع سیستم لایف لاین با توجه به مدت زمان انجام فعالیت تعیین می گردد. در صورت طولانی بودن زمان فعالیت برای جلوگیری از سقوط فرد از تجهیزات حفاظت گروهی استفاده می شود و در صورت کوتاه بودن فعالیت می توان از تجهیزات حفاظت فردی استفاده نمود. هر یک از نیروها باید مجهز به یک سیستم توقف سقوط مانند جاذب انرژی به همراه سیستم توقف سقوط متحرک و طناب ایمنی باشند.

سیستم لایف لاین به دو صورت عمودی و افقی اجرا می‌شود.

سیستم لایف لاین عمودی برای محافظت از نیروی کار تک نفره مورد استفاده قرار می‌گیرد که می‌تواند جایگزین لنیارد هم باشد.

و سیستم لایف لاین افقی برای ایجاد ایمنی و محافطت از سقوط نیروهای بیش از یک نفر نصب می‌شود. قبل از اجرای لایف لاین باید از سالم بودن 100% تمام تجهیزات از جمله کارابین و طناب ها اطمینان حاصل نمود به این دلیل که کوچکترین زدگی، ترک و یا پارگی در ابزار ممکن است باعث بروز خسارت و حتی حادثه ای جبران ناپذیر برای نیروهای مشغول به کار شود. طنابی که یک بار روی آن سقوط اتفاق افتاده دیگر قابل استفاده دوباره در کار نمی‌باشد.

چگونگی استفاده از سیستم لایف لاین به ماهیت و نوع کار اجرایی نیروها بستگی دارد. تفاوت های کوچک و بزرگی بین لایف لاینی که روی پشت بام یک خانه مسکونی اجرا می‌شود و لایف لاینی که روی یک برج آسمان خراش تجاری قرار میگیرد وجود دارد. برپایی سیستم لایف لاین باید و حتما توسط کارشناس دوره دیده و مجرب انجام شود و در نظر داشته باشید که این کار به هیچ وجه نمی‌تواند به وسیله تجهیزات معمولی و غیر حرفه‌ای به صورت ایمن اجرا شود.

به طور قانونی هر نیرویی که در ارتفاع 1.2 متر (4feet) مشغول به کار است باید مجهز به سیستم محافظت از سقوط باشد. در پروژه های ساختمانی حداقل ارتفاع استفاده از محافظت از سقوط 1.8 متر (6 feet) می‌باشد. سایر افرادی که باید از سیستم حفاظت از سقوط استفاده کنند عباتند از نیروهای کار بر روی بام، ساخت و سازهای مسکونی و تجاری، کاربری که روی طناب سوار است و از قسمتی آویزان است، افراد روی داربست و نردبان، و هر نوع کاری که در ارتفاع در حال اجرا می‌باشد.

در سال 2016 قوانین و جریمه های OSHA بسیار سفت و سخت تر شدند به این منظور که از بروز هرگونه تخلفات و نقض قانون چه عمدا و چه سهوا به میزان بیشتری جلوگیری شود. استفاده از هارنس و طناب مناسب یکی از مهمترین  راه های جلوگیری از نقض قوانین OSHA است.

طنابی که برای اجرای سیستم لایف لاین استفاده می‌شود باید محکم و بادوام باشد. همچنین باید دارای مقاومت زیاد در برابر کپک زدگی و قدرت بالا در جذب نیروی وارده و شک های ناگهانی را داشته باشد. یک نوع جنس طناب بسیار مقاوم به اسم پلی داک Polydoc در لایف لاین استفاده می‌شود که در مقایسه با طناب مانیلا (طناب‌های فیبری) 12 برابر و 50% مقاومت بیشتر نسبت به طناب های پلی استری دارند. طناب های ترکیبی از پلی استر و پلی پروپلین هم در بازار موجودند که برخی از آنها همراه با یک کارابین هوک (اتصال دهنده هوک) در یک سر طناب می آیند. طناب های پلی استر به طور گسترده در محیط های نم دار و خیس کاربرد دارند چون آب رو به خود جذب نمی‌کنند و به دلیل ساختاری که دارند مقاومت بالایی در برابر سایش و برش دارند و در نتیجه عمر طولانی تری دارند. این نوع طناب 2برابر پلی پروپلین مقاومت دارند.

قبل از استفاده از سیستم لایف لاین باید نیروها را از حداکثر ظرفیت قابل تحمل آن مطلع کرد. همچنین در نظر داشته باشید بسته به نوع کاری که می‌خواهد اجرا شود ارتفاع طناب ها متغیر است پس باید از طول طناب مناسب برای هر سناریوی کاری استفاده کرد.

کارشناس موظف است سطوحی که نیروها بر روی آن در حال رفت و آمد هستند را ارزیابی کنند و از استقامت آن برای تمام مدت کاری اطمینان حاصل کند.

برای نصب سیسیتم حفاظت از سقوط سلسله مراتبی وجود دارد که اگر به درستی رعایت شود محیطی کاملا امن برای نیروهای کار در ارتفاع ایجاد می‌شود. ابتدا باید تمام خطرات احتمالی موجود در محیط کار به حداقل و ترجیحا صفر برسد، سپس سیستم حفاظت از سقوط ثابت نصب شود و در آخر در صورت ایمن نشدن کامل کارگاه سیستم حفاظت از سقوط متحرک نصب شود.
  1. بی خطر کردن محیط کار

مواردی که در این مرحله باید مورد بررسی قرار گیرد:

  • آیا اجرای کار مورد نظر نیروها را در معرض خطر سقوط از ارتفاع قرار می‌دهد؟
  • آیا نقطه بهترو امنتری برای ایجاد دسترسی وجود دارد؟
  • آیا کار را می‌توان در نقطه بهتری انجام داد تا احتمال سقوط و یا صدمه دیدن نیروها از بین برود؟
  • آیا استفاده از ابزارآلات متفاوت کمکی به از بین رفتن خطرات احتمالی علیه نیرها می‌کند؟

   2. سیستم حفاظت از سقوط ثابت

سیستم حفاظت از سقوط ثابت در محل کار ساکن و بدون جابه‌جایی به وظیفه خود عمل می‌کند. هیچ مشارکت فعالانه‌ای از طرف نیروی کار در این سیستم نیاز نیست صورت بگیرد. یک مثال برای سیستم حفاظت از سقوط  ثابت می‌‌توان به یک گاردریل (نرده محافظ) لبه پرتگاه یک پشت بام اشاره کرد که از نیروهای در حال کار در برابر سقوط حمایت می‌کند. این نرده ها از نزدیک شدن زیاد از حد افراد به لبه پرتگاه جلوگیری می کند.

  3. سیستم حفاظت از سقوط متحرک

این سیستم به طور مستقیم با نیروی کار در ارتباط است. در این روش نیروی کار به وسیله یک هارنس کامل و یک بزار اتصال دهنده به یک لنگرگاه وصل است. در صورت بروز حادثه و سقوط نیروی کار سیستم حفاظت از سقوط فرد را متوقف می‌کند و همچنین فاصله سقوط را محدود می‌کند.