صعود عظيم قيچى‌ساز به قله لوتسه آغاز شد

بهترین اخبار این روزها خبر موفقیت عظیم عزیزمان در اقدامات اولیه او برای صعود به قله لوتسه است. دیدن تصویر او زیر سایه حکیم ابوالقاسم فردوسی در خیابان های پایتخت از زیباترین تصاویریست که هرروز میبینیم و انرژی تازه ای میگیریم. و اما این انتظار هم رو به پایان است و هیمالیا نورد کشورمان 4 روز دیگر، ۲۹ اردیبهشت قدم در راه صعود به قله لوتسه می گذارد.

عظیم قیچی ساز تنها هیمالیانورد ایرانی است که توانسته به سیزده قله از چهارده قلهٔ بالای هشت هزار متری جهان با حمایت شخصی صعود کند. و صعودهای خود را بدون استفاده از اکسیژن و کمک شرپا انجام داده است. کوهنورد توانای کشورمان در سال 1394 به دلیل زلزله نپال قادر به صعود به قله لوتسه نشد و در فروردین 1396 برای صعود به تنها قله باقیمانده بالای 8000 متر راهی سفر شد.

عظیم قیچی ساز که اکنون مرحله هم هوایی خود را با موفقیت به پایان رسانده در بیس کمپ اورست و لوتسه به سر میبرد. به گزارش کمپین ایران بالا امروز 25 اردیبهشت عظیم قیچی ساز و دیگران کوهنوردان عزیز کشورمان بعد از ۵ روز استراحت و ریکاوری در کمپ اصلی اورست و لوتسه این کمپ را ترک کرده و به سمت کمپ‌های بالا می‌رود.

در این گزارش هیمالیانورد کشورمان اعلام می کند که روز ۲۸ اردیبهشت به کمپ ۴ لوتسه می‌رسد و با توجه به اینکه طبق پیش‌بینی هواشناسی در روز ۲۹ اردیبهشت سرعت باد کمتر خواهد بود در این روز قله لوتسه را فتح کرده و وارد باشگاه هشت‌هزارمتری‌های جهان می‌شود.

در دنیا 14 قله بالای 8000 متر وجود دارد که همه آنها در منطقه هیمالیا قرار دارند و در تاریخ کوهنوردی جهان تا کنون فقط 34 نفر موفق شده اند تمام این 14 قله را صعود کنند و در میان آنها فقط 15 نفر توانسته اند این قلل را بدون استفاده اکسیژن مصنوعی فتح کنند و نام خود را در لیست باشگاه 8000 متری ها ثبت کنند. رینهولد مسنر، جرزی کاکوشکا، ارهارد لورتان، کارلوس کارسولیو، و کریستوف ویلیچکی تعدادی از اعضای این باشگاه هستند.

کشور ایتالیا با 5 کوهنورد و سپس کره جنوبی با 4 کوهنورد شمار بیشترین صعود به 8000 متری ها را دارند. به زودی نام عظیم عزیزمان هم به این فهرست اضافه خواهد شد.

عظیم برای ایران قهرمان است چه موفق به صعود به این آخرین قله بشود یا نه. از خداوند متعال خواستاریم این مسیر بسیار دشوار برایش بی خطر باشد و به زودی و با سلامتی به آغوش وطن بازگردد.

راهت هموار برادر.

عظیم قیچی ساز، کوهنوردی، هیمالیانورد، اورست، لوتسه،