طناب در صنعت کار در ارتفاع

طناب یکی از اصلی ترین ابزاردر کوهنوردی، صخره نوردی و صنعت  کار در ارتفاع به شمار می رود. طناب ها از دو نوع پویا (دینامیک یا قابل کشش) و ایستا (غیر قابل کشش یا استاتیک) تشکیل شده اند که تفاوت آن ها در عکس العملشان لحظه وقوع سقوط فرد می باشد.

طناب های پویا هنگام سقوط حالت ارتجاعی دارد و طول آنها افزایش میابد که باعث می شود ضربه وارد شده به کوهنورد کاهش یابد و این خاصیت برای زمان هایی که احتمال سقوط بیشتری هست کاربرد دارد مثل ورزش سنگنوردی و یخنوردی.

طناب های ایستا فاقد خاطیت کششی هستند و صعود و فرود هردو بر روی طناب انجام می گیرد مثل غارنوردی، صعود زمستانه هیمیلیای و صنعت کار در ارتفاع با روش دسترسی با طناب.

در صنعت کار در ارتفاع به روش دسترسی با طناب برای ایجاد ایمنی لازم حین کار، ظرفیت بار مجازی که ابزار می تواند تحمل کند باید به دقت در نظر گرفته شود و به صورت جدی از این قانون پیروی شود. سالها پیش نیروی ایمن کاری (SWL) برای ابزار مسئله ای بنیادی در علم مهندسی بود. 20 سال پیش در کشور امریکا استفاده از این عبارت به دلایل حقوقی متوقف شد. استانداردهای اروپایی و جهانی (ISO) هم در پیروی از این اقدام دیگر از SWL استفاده نکردند. این متد در ابتدا روشی درست و صحیح برای محاسبه نیروی ایمن کاری به نظر می رسید ولی مدتی بود تردیدی بین مهندسین وجود داشت که چه عبارت جایگزینی را می توان استفاده کرد که مطمئن تر و دقیق تر باشد.

شستشوی نما، پیچ و رولپلاک، بدون داربست

طی 2-3 سال اخیر امریکاییها و اروپاییها به نتیجه مشترکی رسیدند که برای مشخص کردن ظرفیت تحمل بار توسط ابزارها از عبارت حداکثر بار مجاز برای کار کردن (WLL) به  جای نیروی ایمن کاری (SWL) استفاده کنند.

تعریف حداکثر بار مجاز برای کار کردن (WLL) عبارتست از:

حداکثر جرم ویا نیرویی که تجهیزات مجاز هستند در طول انجام کار متحمل شوند. WLL تجهیزات توسط کارخانه تولید کننده مشخص می شود و روی محصول درج می شود.

اخیراً تعریف WLL هم دقیق تر شده و به دو عبارت افزایش یافته:

  • حداکثر میزان باری که ابزار می توانند بلند کند.
  • حداکثر میزان باری که ابزار می توانند در شرایط خاص بلند کند.

در واقع تفاوت دو عبارت WLL و SWL به این صورت است که اگر WLL به عنوان میزانی باشد برای سنجش حداکثر باری که ابزار می تواند در شرایط نرمال و ایده آل بالا بکشد (مشخص شده توسط کارخانه) SWL (در صورتی که استفاده شود) به عنوان سنجشی با رتبه ی پایین تر به حساب می آید به این دلیل که میزان بار مجاز باید توسط یک تکنسین کار در ارتفاع مجرب و لایق محاسبه شود. در واقع SWL مانند WLL از قبل تعیین نشده و باید در کارگاه و بسته به شرایط موجود محاسبه شود.

امروزه طناب ها با روکش های مختلفی در بازار عرضه می شود که هر کدام کاربرد مخصوص به خود را دارند و کار را برای مصرف کننده بسیار اسان تر کرده اند. برای مثال طناب های با روکش ضد آب برای یخنوردی، صعودهای زمستانی و یا دره نوردی مناسب اند. روکش های مقاوم در برابر سایش به لبه های تیز و برنده و یا مقاوم در برابر مواد شیمیایی و حرارت هم برای عرضه وجود دارند.

شستشوی نما، پیچ و رولپلاک، بدون داربست

هنگام سفارش طناب این امکان برای مشتری وجود دارد که درخواست دهد تا یک یا دو انتهای طناب دوخت داشته باشد که در این صورت طناب بدون افزودن هیچ گره ای آماده استفاده می باشد. انتهای دوخته شده یک غلاف محافظ هم دارد که اتصال دهنده را در محل مورد نظر نگه می دارد و امکان  مهار طناب با دست را هم به وجود می آورد.

با وجود انواع مختلف جنس روکش طناب ها ساختار تمام طناب ها کاملاٌ یکسان است که شامل هسته و روکش یا غلاف است. هسته که قسمت اصلی طناب است از رشته های موازی از جنس ابریشم مصنوعی و پرلون ساخته شده است و به دلیل ساختار خود مسئول خاصیت کششی طناب می باشد. هسته به وسیله لایه محافظ یا روکش در برابر انواع عوامل خارجی محافظت می شود که برای سهولت کار کاربران سایزو یا قابلیت کششی یا ایستایی طناب با رنگبندی دسته بندی می شوند.

باید در نظر داشته باشید که برای افزایش طول عمر طناب ها باید به طور صحیح از آنها استفاده و مراقبت کنین:

  • طناب ها باید به صورت چشمی و لمسی بازرسی شوند تا هرگونه تغییر شکل چه در هسته و چه در پوسته لمس گردد، همچنین اثر سایش و یا بریدگی ها مشخص شود.
  • طناب رو در لبه ی تیز سنگها و مکان های با اصطکاک بالا قرار ندهید و همچنین پا روی طناب نگذارید، که میتوان از ابزارهای محافظ طناب در این موارد استفاده کرد. جنس طناب ها و اسلینگ ها از جنس سازه ها نرم تر است بنا براین هرجا که سایش بین طناب و سازه به چشم بخورد باید از محافظ طناب استفاده شود.

به طور مثال در عکس زیر به دلیل لبه ی باریک و بسیار تیز مخزن ما برای عبور از این قسمت و جلوگیری از آسیب زدن به طناب از سیم بکسل استفاده کردیم.

شستشوی نما، پیچ و رولپلاک، بدون داربست

  • اولین اقدام برای جلوگیری از آسیب به طناب تغییر کارگاه می باشد که اگر امکان نداشت باید از محافظ طناب استفاده کرد.
  • طناب رو در معرض تابش مستقیم خورشید و یا در مجاورت حرارت بالا قرار ندهید.
  • بعد از صعود و یا انجام پروژه برای جمع کردن صحیح طناب آن را داخل یک کیسه ی در بسته ی پارچه ای که هوا از منافذ آن عبور کند قرار دهید و دور از گرد و خاک در جای خشک  نگهداری کنید.
  • طناب رو با مواد شیمیایی شست و شو ندهید. در صورت آلوده گی طناب آن را با آب سرد و یا ولرم بشویید و در سایه و دور از حرارت قرار دهیدتا کاملا خشک شود. می توانید از محلول شستشوی کارخانه تولید کننده هم استفاده کنید.
  • ترجیحا ابزارهای خود را به کسی قرض ندهید.
  • از طناب خود جز برای کار در ارتفاع و یا کوهنوردی استفاده نکنید.