عظیم قیچی ساز به قله لوتسه صعود کرد

عظيم قيچى‌ساز در روز 29 اردیبهشت بدون استفاده از اکسیژن و کمک شرپاها پا بر چهارمین قله بلند دنیا در هیمالیا گذاشت. با اين صعود ارزشمند به قله ٨٥١٦ مترى لوتسه عظیم قیچی ساز به عنوان «نخستين ایرانی در باشگاه هشت‌هزارمتری‌های کوهنوردی جهان» وارد این باشگاه شد.

با فتح قله لوتسه فعالیت های عظیم قیچی ساز برای صعود به تمام قلل هشت هزار متری جهان پایان یافت. این برنامه از سال 1378 و با صعود یه قله برودپیک آغاز شد و پس از آن قله‌هاى دائولاگیری، نانگاپارت، کانچن‌چونگا، گاشربروم ١، گاشروبروم٢، کی٢، ماناسلو، آناپورنا، ماکالو، چواویو، شیشاپانگما و اورست بدون استفاده از اكسيژن مصنوعى و شرپا صعود شدند.

عظیم قیچی ساز پس از ٤٠ روز تلاش مداوم به سلامت به قله لوتسه راه پیدا کرد که با حضور شورانگيز مردم ايران در انتخابات رياست جمهورى دوازدهم همزمان شد.

این کوهنورد عزیز کشورمان تا به امروز تمام برنامه های خود را بدون دریافت هیچ گونه حمایتی از نهادهای دولتی و تنها با سرمایه شخصی با موفقیت به سرانجام رسانده است.

حسین مقدم، سعید میرزایی، ایرج معانی و محمود هاشمی سایر کوهنوردان ایرانی هستند که در بهار ۹۶ موفق به فتح لوتسه شدند.

در سال 1384 اورست نخستين هشت‌هزارى بود كه تسليم اراده عظیم قيچى‌ساز شد. با فتح لوتسه در ساعت ١٢:٢٢ روز ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶، برنامه عظيم قيچى‌ساز براى ورود به باشگاه هشت‌هزارمتری‌ها تكميل شد و او اكنون شانزدهمين كوهنوردى است كه ١٤ قله بالاى هشت‌هزارمترى جهان را بدون كپسول اكسيژن و شرپا صعود كرد و در اين راه ١١٥٩٦٥ متر را در ارتفاعات رشته كوه‌هاى هيماليا و قراقروم بالا رفته است.

عظيم قيچى‌ساز پس از فتح لوتسه در نيمروزِ امروز 30 اردیبهشت از قله فرود آمدند و در كمپ چهار مستقر شدند. او همراه با همنوردانش امشب را در این كمپ خواهد گذراند و فردا به سمت كمپ دو حركت خواهد كرد و در صورت مساعدبودن همه شرايط، خود را به كمپ اصلى خواهد رساند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *